Jezus Barabasz Paweł Pollak

ISBN:

Published: 2012

ebook


Description

Jezus Barabasz  by  Paweł Pollak

Jezus Barabasz by Paweł Pollak
2012 | ebook | PDF, EPUB, FB2, DjVu, audiobook, mp3, ZIP | | ISBN: | 10.51 Mb

„Piłat zatem zapytał lud, który się zebrał: Kogo mam wam ułaskawić: Jezusa Barabasza czy Jezusa zwanego Mesjaszem?” Ten szokujący dla polskiego czytelnika cytat pochodzi z kanonicznego przekładu Nowego Testamentu na język szwedzki. Jego źródłoMore„Piłat zatem zapytał lud, który się zebrał: Kogo mam wam ułaskawić: Jezusa Barabasza czy Jezusa zwanego Mesjaszem?” Ten szokujący dla polskiego czytelnika cytat pochodzi z kanonicznego przekładu Nowego Testamentu na język szwedzki.

Jego źródło sięga roku 1928, kiedy to Hjalmar Söderberg opublikował powieść pt. „Jezus Barabasz”, w której zawarł wyniki swoich studiów nad genezą chrześcijaństwa. Książka spotkała się z oburzeniem i potępieniem, uznano ją za bluźnierczą, za dziwactwo wybitnego pisarza. Musiało minąć ponad pół wieku, by szwedzka Komisja Biblijna przyznała Söderbergowi w jednym punkcie rację: Barabasz to nie imię, lecz przydomek. Komisja uznała, że skoro imię Jezus było w ówczesnej Palestynie popularne, mógł je nosić również uwolniony złoczyńca.

Söderberg w swej powieści sformułował jednak i uzasadnił znacznie bardziej poważną hipotezę niż tylko tę, że Barabasz miał na imię Jezus...Powieść ukazała się pierwotnie nakładem Fundacji Szwedzkiej w 2005 r. Objętość: około 23 000 słów.Hjalmar Söderberg (1869-1941) – wybitny szwedzki pisarz i tłumacz. Zadebiutował w 1895 r.

powieścią „Zabłąkania” (Förvillelser). W 1898 roku wydał zbiorek „Opowiastki” (Historietter), zapewniając sobie miano mistrza małych form prozatorskich. Trzy jego następne powieści, „Młodość Martina Bircka” (Martin Bircks ungdom, 1901), „Doktor Glas” (Doktor Glas, 1905) i „Niebłahe igraszki” (Den allvarsamma leken, 1912), okazały się kamieniami milowymi w historii literatury szwedzkiej. W późniejszym okresie swojej twórczości zajął się tematyką religioznawczą, w tym nurcie mieści się powieść „Jezus Barabasz” (Jesus Barabbas, 1928).

Od dwóch dekad coraz chętniej tłumaczony na świecie ze względu na piękny język i wciąż aktualną tematykę swoich utworów. Wszystkie wymienione tytuły ukazały się po polsku.Enter the sum

Related Archive BooksRelated Books


Comments

Comments for "Jezus Barabasz":


nalepky.pl

©2014-2015 | DMCA | Contact us